Değerli Öğretmenimiz,
Uygulamayı kullanırken karşılaşabileceğiniz durumlar ve çözümleri konusunda sizlere yardımcı olmak adına bu dokümanı hazırladık. İşletim sistemi farklılıklarından ve/veya kullanıcı hatalarından kaynaklı karşılaşabileceğiniz durumlar ile bu durumlara ait çözümler madde madde aşağıda anlatılmıştır.
Topses Multimedya (Etkileşimli DVD veya Öğretmenler İçin Özel Uygulama) Programında Sorun Yaşayanlar İçin Uygulanması Gereken Talitamlardan Oluşmaktadır.

Topses USB Günceleme İndir (Öğretmen USB Multimedya Uygulaması İçin Geçerlidir DVD İçin İndirmeyiniz)

Güncelleme Dosyasını İndirmek İçin (Güncelleme Tarihi 18.10.2017) İndir

Güncelleme dosyasını USB flaş bellek içindeki dosyalarla değiştiriniz. Ardından test ediniz. Çalışmıyorsa diğer adımları uygulayınız.

Topses Öğrenci DVD Günceleme İndir (Güncelleme Tarihi 18.10.2017)

Güncelleme Dosyasını İndirmek İçin İndir

Topses DVD içindeki tüm dosyaları bilgisayarınıza kopyalayınız. Güncelleme dosyasını bu kopyaladığınız klasör içine atınız ve değiştiriniz.

Virüs Kaynaklı Uygulamanın Çalışmaması Durumu

Karşılaştığınız ekranda örnek ekran görüntüsünde olduğu gibi iki "/" işareti arasında yanlızca karekteri görünüyorsa sorun virüs kaynaklıdır. Belleğinize ve/veya bilgisayarınıza virüs bulaşmış olması muhtemeldir.

Kısayol virüsü olarak bilinen bu virüsler, dizin yapısında öngörülemeyecek şekilde değişikliklere neden oldukları için uygulamanın çalışmamasına sebep olmaktadırlar. Kısayol virüslerini temizlemek için internet ortamında kullanımı basit olan araçlar bulunmaktadır. Bu araçlardan bir tanesi ile sorunu gidermeyi deneyebilirsiniz.

Dizin Yapısının Değiştirilmesi Sonucu Uygulamanın Çalışmaması Durumu

Karşılaştığınız ekranda, örnek ekran görüntüsünde de görüldüğü gibi dizin yapısında bir veya daha fazla karekteri görünüyorsa, sorun dizin yapısında Türkçe karakter kullanmanızdan kaynaklanmaktadır.

Uygulamayı farklı bir klasöre taşıdı iseniz, uygulamanın bulunduğu klasör yolunda Türkçe karakter bulunmadığına dikkat etmelisiniz. Karşılaştığınız ekranda uygulamanın çalıştığı adres satırı gösterilmektedir. Bu adres satırında karekteri gördüğünüz yerlerde Türkçe veya özel karakterler kullanılmıştır. Uygulamanın çalışabilmesi için klasör yolunu Türkçe ve özel karakterler kullanmadan düzenlemeniz gerekmektedir.

Gerekli Microsoft Yazılımının İşletim Sisteminizde Kurulu Olmaması Sonucu Uygulamanın Çalışmaması Durumu

Uygulamayı çalıştırdığınızda örnek ekran görüntüsündeki uyarı penceresi geliyorsa, uygulamanın çalışabilmesi için gerekli "Microsoft" yazılımı bilgisayarınızda yüklü değildir.

Lüften "Topses_Data" klasöründe bulunan "vcredist_x86.exe" isimli uygulamayı kurunuz. Kurulum tamamlandıktan sonra TOPSES Okuma Yazma uygulamasını kullanabilirsiniz.

Not: Kurulum için bazı "Akıllı Tahtalarda" yönetici parolası istenmektedir. Yönetici parolasını okul yönetiminden temin edebilirsiniz.

Uygulama Açılışında Yönetici Parolası İstenmesi Durumu

Bazı "Akıllı Tahtalarda" uygulama çalıştırıldığında kullanıcıdan yönetici parolası istenmektedir. Yönetici parolasını okul yönetiminden temin edebilirsiniz.

Uygulamayı her çalıştırdığınızda yönetici parolasını girmek istemiyorsanız, ana dizinde bulunan "Topses_Data" klasörü altındaki "akillikitap.exe" uygulamasını çalıştırabilirsiniz.

Not: Bu yöntemi kullandığınızda uygulamanın sağlıklı çalışabilmesi için, "Topses.exe" uygulamasının yönetici olarak en az bir kez çalıştırılmış olması gerekmektedir. Aksi takdirde bir üst maddede anlatılan durum (Gerekli Microsoft Yazılımının İşletim Sisteminizde Kurulu Olmaması Sonucu Uygulamanın Çalışmaması Durumu) ile karşılaşabilirsiniz.

Minimum Sistem Gereksinimleri

• RAM: 2 GB
• İşlemci: Core 2 - 1.6 Ghz
• İşletim Sistemi: Windows XP SP3
• .NET Framework 3.5 ve Visual C++ 2012 (Her iki uygulama da standart olarak Windows güncellemesinde bilgisayara kurulmaktadır.)

Tüm Çözümlere Rağmen Çalışmıyorsa Yapılması Gerekenler

Topses Öğretmen Etkilesimli_Multimedya İndirmek İçin İndir
Topses DVD İndirmek İçin İndir
İndirdiğiniz Uygulama Dosyalarıda Çalışmıyor ise Bilgisayarınızı Formatlamanızı Virüslerden Temizlemenizi ve Güncel İşletim Sistemi Kurmanızı Tavise Ederiz.
Ayrıca İletişim aderine Konu Başlığı "Destek" olanı seçip Aşağıdaki gerekli Bilgileri Vererek Mail Atınız.
Gerekli bilgiler:
1. Size Ulaşılabilecek Telefon ve iletişim bilgileri
2. Windows İşletim Sisteminin Versiyonu: (Vista, Win7, Win8, Win8.1, Win10)
3. Hatanın Erkran Fotoğrafıwww.top.com.tr

Tel: (0 232) 425 79 63
e-posta: bilgi@top.com.tr