Yuvarlak Masanın Lambaları Daha Büyük Görün

Yuvarlak Masanın Lambaları

Yeni Ürün

Satın Al

Yoksa masa lambam bir casus mu?

Belki bir gün bir çocuk şaşkınlıkla şunları soracaktır: “Masamda bu kadar çok lambanın işi ne?” Yanıtı, lambalardan biri verecek “Telaş ve gürültü etmesinler sen. Yuvarlak masamız bakımdalar. Geçici olarak burada toplantı hâlindeler biz. Hem çok cızırtı ampul yakar!” O çocuk belki de siz olacaksınız! Kim bilir?
Bir gün masa lambaları, dünyaya egemen olmaya karar verirler. Kısa sürede enerji kaynaklarının denetimini ele geçirirler. İnsanoğlu şaşkınlık içindedir. Televizyonlar susar, bilgisayarlar çalışmaz olur, elektrikle çalışan her şey bir anda durur... Bu büyük sorunu çözmek Ebru’ya düşecektir.
Ozan Tortop, insanlığın yaşadığı sistem sorunlarını masa lambalarının üzerinden tartışıyor.

Daha Fazla

TürRoman

Sosyal Medya

Masa Lambaları Klanı'nın başbaşkanı sosyal medyada okuyucularıyla buluşuyor. Günlük olayları 'kendince' değerlendiren BAŞ27, kendini sosyal medyanın da başbaşkanı sanıyor. BAŞ27'nin bir twiter hesabı, bir friendfeed hesabı, bir Facebook Fan sayfası bulunuyor.

Basından

Cumhuriyet Kitap, 06 Mayıs 2010

Gözetlenen toplumu başarıyla anlatan bir masal: Yuvarlak Masanın Lambaları

İnsanlar ve masa lambalarının birbirlerine ne denli yakın olduğunu düşündünüz mü hiç? Neredeyse yüz yıldır insanları izliyor masa lambaları. Yalnız izlemekle kalmıyor, bilimsel gelişmelere ayak uydurmaya çalışıyorlar. Başlangıçta güvenlikleri açısından bunu yapmaları gerekse de, ilerleyen zamanlarda daha çok gelişip insanlara hükmetmek, dünyayı yönetmek gibi bir istekleri oluşmuş. Yönetim merkezini yer altına saklayan "Masa Lamaları Klanı" bu hedefe doğru ilerlemeye başlayınca ne oluyor dersiniz?

Yuvarlak Masanın Lambaları, Ozan Tortop'un ilk romanı. Fantastik bir yapıtla çocuk edebiyatına "merhaba" diyen yazar düş gücünün peşinde öylesine bir yolculuğa çıkmış ki, bu yolculukta ona eşlik etmek için okurun da düşlerini özgür bırakması şart. Okuyanda izler bırakacak bu fantastik roman aynı zamanda önemli bir eleştirel metin. Kurgudaki titiz çalışma ve harcanan emek boşuna değil, okuruyla sağlam köprüler kuran bir roman bu.

Masa Lambaları Klanı, insanları masalarından izleyip onların birikiminden yararlanıyor ve böylece dünyanın en değerli hazinesi bilgiyi elde ediyor. Klana üye olan her masa lambasının bir görevi var. Örneğin GÖR35 adlı masa lambasının görevi İsmail Bey'i izlemek ve onun LED teknolojisi konusundaki çalışmalarını Masa Lambaları Klanı Başbaşkanına rapor etmek. LED teknolojisini lambalar çözmeden önce insanlar çözerse, tüm masa lambaları yavaş yavaş masalardan atılacak. Bunu önlemenin iki yolu var: Ya LED engellenecek ya da lambalar yeni teknolojiyi öğrenerek kendilerini geliştirecek.

GÖR24 adlı masa lambasının görevi ise Ebru'dan DNA örneği almak. Çünkü masa lambaları bilim masası ondan bunu istemiş. Fakat GÖR24 bu görevi yapmak istemiyor, çünkü Ebru'yu çok seviyor. Masa Lambaları Klanı'nda dokuz ayrı masa var. Başbaşkan hepsinin oylarıyla seçiliyor. Genellikle bilim, iletişim ve sanat masaları birbirini destekliyor. Seçim sistemine getirilen ince eleştiriyi yazarın tümcelerinden okuyalım: "Hangi masanın başbaşkan adayı varsa, diğer iki masa da onu desteklerdi. Ancak yalnızca üç oy, başbaşkan olmaya yetmezdi. Aslında klanda işin çoğunu yürüten, bu üç masaydı Ama diğerlerinin sayısal çokluğu yüzünden, klana genellikle işe yaramaz başbaşkanlar seçilirdi. Pek bir iş yapmayan masalar, rahatlarının bozulmaması için oylarını en işe yaramaz adaya verirlerdi. Hepsi de biliyordu ki eğer SAN80, BİL63 gibi bir lamba başbaşkan olursa, Kumar Masası, Kehanet Masası gibi gereksiz masaların önemi azalacak, ödenekleri kısılacaktı." (s.49)

Günlerden bir gün dört insan Masa Lambaları Klanı'nın yer altındaki bölgesine izinsiz girince, "Askeri Masa" harekete geçiyor. İnsanların klanın varlığını tehlikeye sokabileceğini düşünüyorlar. İnsanları uyarma zamanı! Bu uyarıyı nasıl yaptıklarını, başarılı olup olmadıklarını anlatacak değilim. Dünyanın yönetimi ve insanlığın geleceğiyle ilgili önemli görüşmeler kimler arasında yapıldı, Başbaşkan'ın tuhaf fikri neydi, Bekir ustanın kimselere söylemediği sırrı… Hepsi kitabın satırlarında gizli.

Yuvarlak Masanın Lambaları'nın türsel konumunu irdelerken "fantastik roman" demek bir yanını eksik bırakmak olur. Bu yapıt aynı zamanda, politik bir masal; gözetleyen mekanizmayı ve gözetlenen toplumu başarıyla anlatıyor. Kurgunun kimi parçası toplumbilim, siyasal bilim ve fizik bilimi verilerine yaslandırılmış olsa da bilimkurgu denemez. Masa lambalarını insana özgü niteliklerle donatarak yönetimler, yönetenler, toplumsal düzen ve sorunlar konusu işlenmiş. Oligarşik düzenin eleştirisi yapılmış. Masa Lambaları Klanı'nın hayalinde bürokrasi ve militarizme hakim olmak var. Oligarşik düzeni kurarken geçirilen evrim de satır arasında verilmiş. Bunca kavramı çocuğa göre bir dil ve kurguyla anlatma başarısını göstermiş Ozan Tortop.

Romanda tasarlanan dünyaya kolayca giriyor okur. Lambalara kimlik vermek, yazara geniş bir özgürlük alanı sunmuş. Kişisel çıkarlar, Masa Lambaları Klanı'nın çıkarları ve bu doğrultularda algılanıp yorumlanan demokrasi anlayışı, yönetim kültürü yazarın bu tabloda yansıttığı sorunlardan birkaçı. Örneğin Başbaşkan'ın çevresinden hiç ayrılmayan kâhin masa lambası (KÂH12) toplumdaki dalkavukların kitaptaki temsilcisi. Dalkavuk masa lambası, Başbaşkan'a duymak istediklerini söylüyor. Bunun karşılığında da en iyi elektriği kullanıp, en az paslanılan ortamlarda yanıyor. Üstelik hiç de yetenekli bir lamba değil, en büyük yeteneği (!) yalancı olması. Başbaşkan'ın koltuğundan bir türlü kalkmaması, seçimlere yanaşmaması ise Masa Lambaları Klanı'nın önemli sorunlarından biri. Masa lambaları günün birinde dünyaya egemen olmaya karar verir de enerji kaynaklarının denetimini ele geçirirlerse neler olur? 1980 doğumlu yazar, yaşadığı çağın bilincinde. Kısaltmalar ve kodlamalar çağında elbette lambaların isimlerine de yansıyor bu bilinç. Dilin ve duyguların bozulmasındaki koşutluğu da ortaya koyuyor roman.

Ozan Tortop, toplumların erkle yaşadığı sorunlar yumağını kitap boyunca can alıcı noktalarıyla alt metin olarak geçmiş. Roman, yöneten ve yönetilenlerin yüzününe tutulmuş eleştirel bir ayna. Hiçbir sorun insansız düşünülmez, bu nedenle kahramanlarımız yalnızca masa lambaları değil, aynı zamanda insanlar. Bireyler arasındaki ilişkilerin düşünsel ve edimsel yönlerinin vurgulanmasının yanı sıra insan - teknoloji ilişkisinin farklı yanlarını da vurgulayan bir metin. "İnsansız" teknoloji ne işe yarar? İnsanın us gücünü kullanarak her türlü açmazı çözebileceği iletisi satır arasında başarıyla verilmiş.

Yazar, insan - teknoloji art alanına yönelirken, belleklerde iz bırakacak, esprili, çağrışımsal, etkileyici bir söylem kullanıyor. Anlatımın çevikliği, takıntısız ve pürüzsüz bir biçimde akışı, başarılı editoryal çalışmanın varlığı, resimlerin ilgi çekici oluşu yapıtı güzelleyen diğer öğeler. Kitabın tasarımında da sürprizler karşılıyor bizi. Örneğin, sayfaları hızla çevirdiğimizde resim akışlarındaki hareketlilik şaşırtıcı, eğlendirici.

Tortop, olayları, durumları ve kişileri alaysamalı bir bakış açısıyla ele almayı başarıyor, çelişkilerden ortaya çıkan gülmeceyi yakalamayı iyi biliyor. Hızlı değişim ve teknoloji korkusu vurgulanırken duygulara da yer verilmiş. Örneğin, masa lambaları yuvarlak masa toplantısı yaptıklarında her birinin farklı düşüncesi, farklı duygusu var. Başkanın kendilerini niçin toplantıya çağırdığını bilmeyen masa lambalarının farklı duygu durumları yansıtılıyor. Mutluluk, gerginlik, sevinç, ilgisizlik, şaşkınlık, yorgunluk, pişmanlık, üzüntü gibi duygular üzerine düşünmek / düşündürmek ve masallar aracılığı ile duygu eğitimi çalışmaları yaptırmak isteyen eğitimcilerin dikkatini çekmek isterim.

Masa lambalarının uyguladığı taktik ve entrikalar zeki bir yazarın sonsuz hayal gücünde öylesine can buluyor ki, dizinin ikinci kitabı Özgür Saatler Krallığı'nın yayımlanmasını iple çekmeye başlıyorsunuz… Bu kitabın başka dillere de çevrilerek dünya çocuklarıyla buluşmasını yürekten diliyorum. İyi okumalar!

Mavisel Yener

Bir değerlendirme yazın

Yuvarlak Masanın Lambaları

Yuvarlak Masanın Lambaları

Satın Al

Yoksa masa lambam bir casus mu?

Belki bir gün bir çocuk şaşkınlıkla şunları soracaktır: “Masamda bu kadar çok lambanın işi ne?” Yanıtı, lambalardan biri verecek “Telaş ve gürültü etmesinler sen. Yuvarlak masamız bakımdalar. Geçici olarak burada toplantı hâlindeler biz. Hem çok cızırtı ampul yakar!” O çocuk belki de siz olacaksınız! Kim bilir?
Bir gün masa lambaları, dünyaya egemen olmaya karar verirler. Kısa sürede enerji kaynaklarının denetimini ele geçirirler. İnsanoğlu şaşkınlık içindedir. Televizyonlar susar, bilgisayarlar çalışmaz olur, elektrikle çalışan her şey bir anda durur... Bu büyük sorunu çözmek Ebru’ya düşecektir.
Ozan Tortop, insanlığın yaşadığı sistem sorunlarını masa lambalarının üzerinden tartışıyor.

İlgili Ürünler

Dedemin Hazinesi
Dersten Kaçan Şiirler
Domates Diktatörü
Gülümseyen Atatürk Şiirleri
Hih Hoh Hoh Hoh Haa
Hişşt Hişşt Orpe
Hollanda Kralı Bo
Kedi Yıldızı
Küçük Şikayetler Defteri
Kuş Oyunları
Maskeli Kıraça
Özgürlük mü O da Ne
Palyaçonun Doğuşu
Şiir Amcanın Düşleri
Şiir Cebi
Trampet Takımı
Yaldızlı Şeker Kâğıtları
Yangın
Gülüş (6'lı Takım)
Sportif Hikayeler (6'lı Takım)
Zeka Oyunları 1
Zeka Oyunları 2
Zeka Oyunları 3