Tınmaz (8'li Takım) Daha Büyük Görün

Tınmaz (8'li Takım)

Yeni Ürün

Satın Al

Bu kadar da tembel olunmaz ki!

Arılar çalışkandır diyorsanız bir de Tınmaz’la tanışın! Tınmaz, şu dünyadaki en tembel arı. Öyle ki ne Bal Şehri’ndeki ortak işlere katılıyor ne de bal üretimine. Ne ödevlerini güle oynaya yapıyor ne evdeki sorumluluklarını. Hatta şöyle iki kanat çırpıp yatağına bile gitmeye üşeniyor ve uyuyuveriyor bulduğu ilk yerde.
Elbette başına türlü türlü iş açıyor bu tembelliği. Fidan Çobanoğlu Kaplan, sizleri şehrin en işlek yerinde "Bal Meydanı"nda bekliyor... Tabii üşenmezseniz...

Daha Fazla

TürÖykü

Dizide bulunan kitaplar

1- Gece Hıçkırığı
2- Bilinmeyen Çukurlar
3- Bal Şansı
4- Zor Ödev
5- Bal Dolu Balonlar
6- Neşeli Vızıltılar
7- Tehlikeli Çiçek
8- Kaybolan Mektup


Tınmaz
"Tınmaz" Bal şehrindeki en "tınmaz" arı. Canı isterse okula gidiyor, istemezse yan gelip yatmayı pek seviyor doğrusu. Arada arkadaşlarına verdiği sözü unutup pekâlâ uyuyakalıyor. Uykusu da epeyce ağır! Gittiği okul aslında pek eğlenceli; vızıldama, bal yapma vb. dersler var… Yine de kaytarmayı pek seviyor Tınmaz. Her zaman sunulanın ötesinde, kendi bulduğu seçeneklerin ardına düşüyor. Başka türlüsünü arıyor. Kuralları sevmiyor. Ne ki üstlendiği işlerin üstesinden gelmekte de duraksamıyor. Yeri gelince uçmayı da, koşmayı da beceriyor hem de büyük bir istekle… Dayanışmayı seviyor. Arkadaşlarına değer veriyor. Bal da yapıyor. Ancak arada bir ortadan kaybolmayı da elden bırakmıyor… Zorla değil ya, herkes gibi değil işte Tınmaz!... Tınmaz'ın dünyasıyla tanışanlar, Tınmaz'ın içinde bir yerlerde mutlaka kendilerine de rastlıyorlar.

Kitaptan İlk Satırlar

"Güneş odaya girmek için sabırsızlanıyor, perdenin arasından sızıp Tınmaz'ı uyandırmak istiyordu. Ama çalar saat güneşten önce davrandı. "Vızıl vızıl vızıl..." diye çalınca Tınmaz uyandı. Gözlerini açar açmaz yakınmaya başladı: "Üfff! Duydum, çalma artık! Az önce yatmamış mıydım? Ne çabuk sabah oldu?"


Gece Hıçkırığı

"Tınmaz o gün okula gitmemiş, bal yapımına da katılmamıştı. Günü uyuklayarak geçirdiği için bir türlü uykusu gelmiyordu.
-823 yıldız, 824 yıldız, 825 yıldız...
825. yıldızı saymıştı ki "hıçk" sesini duydu. Sesin geldiği yöne doğru bakınca ne görsün?"
Tınmaz o gece büyük bir sırra ortak oldu. Acaba bu sır neydi? Bu sırrı saklayabilecek miydi?

 


Bilinmeyen Çukurlar

02-bilinmeyen cukurlar.jpg

"Ateşböcekleri, yıldızlar kadar çoktular sanki. Yolun iki yanına dizilip ortalığı aydınlattılar. Tınmaz çok heyecanlıydı. İlk kez yüzlerce arı bir arada uçuyordu ve geceydi..."
Tınmaz ve diğer arılar gecenin bir yarısı nereye gidiyor olabilir? Bir de Tınmaz'a arıların en tembeli diyorlar. Tembel olsa gece yarısı uykusuz kalıp onca yolu uçabilir miydi?


Bal Şansı

03-bal sansi.jpg

Bal şehrinde çook ama çoook tatlı bir arı varmış. Çok da akıllıymış. Öğretmenleri ve arkadaşları onu çok severlermiş. Aslında onu sevmeyen arı yokmuş. Ama biraz tembelmiş. Çok değil, biraz..."
Tınmaz'ın ödevlerini yapmayan tembel bir arı olduğunu mu düşünüyorsunuz yoksa? Yanılıyor olabilirsiniz. Tınmaz, isterse öykü bile yazabiliyor.


Zor Ödev

04-zor odev.jpg

"Tınmaz, üfleye püfleye sonunda eve ulaştı. "Şu ödevlerden kurtulmanın bir yolunu bulmalıyım, hem de hemen!" diye söylenerek odasına girdi..."
Tamam tamam...Tınmaz ödev yapmayı pek sevmiyor. Ama size de böyle bir ödev verilse eminim sizin de canınız en az onunki kadar sıkılırdı. Tınmaz'ın canını sıkan bu ödev ne olabilir acaba? Sizce Tınmaz bu ödevi yapabilecek mi?


Bal Dolu Balonlar

05-bal dolu balonlar.jpg

"O gece Bal şehrinde tatlı bir uyku havası esiyordu. Tüm arılar mışıl mışıl uyurken birden bir arı çıkıverdi ortaya. Sonra da başladı Tınmazların evinin kapısını çalmaya..."
Gecenin bir yarısı kim gelmiş olabilir? Bakalım, Tınmaz bu beklenmeyen konuğun gelişine sevinecek mi?


Neşeli Vızıltılar

06-neseli viziltilar.jpg

"Tınmaz, Kraliçe'nin sözü biter bitmez uçmaya başladı. Hem de şimdiye dek hiç uçmadığı kadar hızlı uçuyordu. Kraliçe'nin yanına geldiğinde nefes nefeseydi.
-Vızh Vızh Vızh...
Tınmaz, bir şeyler söyledi ama kimse bir şey anlamadı. Çünkü şuna benzer sesler çıkarıyordu: Ber o gudu istu..."
Tınmaz, "Ber o gudu istu..." derken acaba ne söylemek istiyordu?


Tehlikeli Çiçek

07-tehlikeli cicek.jpg

"Tınmaz kendini çok yorgun hissediyordu, iyice halsizleşmişti.
Son gücünü kullanıp çam ağacının arkasına doğru uzandı. O güzel çiçek öylece duruyordu. Tınmaz çiçeğe hayranlıkla baktı. Ama iyice yorgunluk bastı, gözlerini kapatıverdi..."
Tınmaz yine tembellik yapıp keyfine mi bakıyor diyorsunuz? Ya başına kötü bir şey geldiği için uykuya daldıysa!"


Kaybolan Mektup

08-kaybolan mektup.jpg

"O sabah hava hem oynamaya, hem bal yapımında çalışmaya hem de mektup dağıtmaya çok uygundu. Rüzgar ortalarda görünmüyor, yapraklar kıpırdamıyordu. Ama Tınmaz bu güzel havanın farkında değildi. Evin içinde dolanıp duruyordu..."
Tınmaz böyle güzel havalarda minderine uzanıp güneşlenmeyi çok sever. Acaba ne oldu da Tınmaz'ın canı sıkıldı?

Basından

Remzi Kitap Gazetesi, Haziran 2009

Bilinmeyen Çukurlar - Tınmaz Dizisi

Her arı sırtına bir karınca aldı. Karıncalar arılara sımsıkı tutundu. Gecenin yarısı, arılarla karıncalar neşeyle yola çıktılar. Ateşböceklerinin aydınlattığı yoldan geçip Bal şehrine geldiklerinde sevinçle karşılandılar.

Resimli çocuk kitaplarımızın kalitesi her geçen gün artıyor. Tınmaz Dizisi de çocuk yazınına gerek kitap tasarımı, gerek resimleri ve metinleriyle katkıda bulunan eserlerden. Kitapların dar, uzun boyutunu çok sevdim. Tek eksik, yazar ve çizer özgeçmişleri. Resimler Zeycan ve Zeynep Güleç imzalı, çocuk kaleminden çıkmışçasına coşkulu, naif ve renkli. Kitabın hafif pütürlü kağıdına dokunmak bile çok hoş bir duygu bırakıyor.

Dizinin yazarı Fidan Çobanoğlu Kaplan'ın dili ve kurgusu epey başarılı. bu sene okuduğum en iyi yerli resimli kitaplardan olduğunu söylersem hiç de abartmış olmam. Belli ki Kaplan'ın adını sıkça işiteceğiz. Sekiz kitaplık dizide "Bilinmeyen Çukurlar" adlı öykü dikkatimi çekiyor, mimar olduğumdan ya da açılan çukurların hiç kapanmadığı bir ülkenin vatandaşı olduğumdan mıdır bilmiyorum.

Tembel bir arı olan "Tınmaz" tamamen iyi niyetle karıncaların yuvalarını kapatır. Sonrasında kıyamet kopar elbette. Tınmaz yaptığı hatayı düzeltebilecek mi; bunun için kitabı sonuna dek okumanız gerek, benden bu kadar. Ülkemizdeki açık bırakılar çukurlara gelince... Annesinin elinden kayıp düşen minik bir kız hatırlıyorum. Hayatını kaybetmişti ve aile de verilen para karşılığı şikâyetçi olmamıştı. Münferit bir olay diyerek geçmek ne kolay... Mardin katliamı için Dışişleri Bakanı'mızın dediği gibi. Toplumsal sorunlar ne zaman münferit olur? Devlet görevini aksatırsa... Ve yine, çocuk yazarına düşen çocukların kulaklarına fısıldamak... Hep geleceğe yatırım yapmak.

Tınmaz, seçtiği konularla ve anlatım diliyle epey duyarlı, başarılı bir çalışma. İzmirli Top Yayıncılık'ı bu eserden dolayı kutlarım. Özellikle ilköğretim birinci sınıflara yaz için harika bir okuma olanağı, Tınmaz Dizisi.

(Simla Sunay)


Yenigün, 22 Nisan 2009, Tüyap

Tınmaz Çocuk Kitabı "tiyatro oyunu" oldu.

Top Yayıncılık tarafından çıkarılan Fidan Çobanoğlu Kaplan'ın 8 kitap olarak yazdığı ve Bekir Yurdakul'un genel yayın yönetmenliğini yaptığı Tınmaz çocuk kitabı serisinin "Tınmaz Zor Ödev" isimli kitabı tiyatro oyunu oldu.

Top Yayıncılık tarafından çıkarılan Fidan Çobanoğlu Kaplan'ın 8 kitap olarak yazdığı ve Bekir Yurdakul'un da genel yayın yönetmenliğini yaptığı Tınmaz çocuk kitabı serisinin "Tınmaz Zor Ödev" adlı kitabı dün fuar 1 nolu konferans salonunda sahnelendi. Çamlaraltı Koleji birinci sınıf öğrencilerinin sahnelediği oyuna çocukların velileri, Çamlaraltı Koleji öğretmenleri ve müdür yardımcıları katıldı. Oyunda yaklaşık 20 öğrenci sahne aldı. "Tınmaz Zor Ödev" isimli oyunda Tınmaz adlı arının ödevinin ormanlar kralı aslanı tanıtması olduğu ve bu ödevin ne kadar zor olduğu anlatıldı.
Sahnelenen oyundan sonra çocuklar kitabın yazarı Fidan Ç. Kaplan'a sorular sordu. Kaptan bu sorulara cevap vererek şunları söyledi, "Bu kitabı yazdığım için çok mutluyum. Kitabımın sahnede sergilenmesinden ve çocukların oynadığı oyundan gurur duyuyorum. Yıllarca bu anın güzelliğini yaşayabilirim" diye konuştu.
Yayınevimiz 1985 yılında eğitimci Ramazan ve Muhterem Tortop tarafından kuruldu. Eğitim dünyasına yardımcı ders kitapları ile giren Top Yayıncılık, zaman içerisinde ilkokuma yazma konusunda uzmanlaştı. Hece kitabı, büyük ve küçük fişlerde öncü ürünleri eğitim dünyasına kazandıran yayınevi çalışmaları ile ders kitabı ve yardımcı ders kitaplarında içerik ve kaliteden ödün vermeyen bir kurum olarak isim yaptı. Top Yayıncılık'ın halen, Türkiye Yayıncılar Birliği ve Türkiye Eğitim Yayıncıları Derneği üyesi olduğu kaydedildi.


Cumhuriyet Kitap, 2 Nisan 2009

"Tınmaz Dizisi / Gece Hıçkırığı, Bilinmeyen Çukurlar, Bal Şansı, Zor Ödev, Bal Dolu Balonlar, Neşeli Vızıltılar, Tehlikeli Çiçek, Kaybolan Mektup / Fidan Çobanoğlu Kaplan / Resimleyen: Zeycan Güleç - Zeynep Güleç / Top Yayıncılık / 2008 / s.36 / 8+

Bal şehri öyle bir şehir ki, yaşayanlar birbirlerine "günaydın" yerine, "çiçek dolu günler dilerim, balınız bol olsun," diyor. Bal şehrindeki arılarla tanışmanın yolu Tınmaz'ın maceralarıyla dolu sekiz kitaptan geçiyor.
Fidan Çobanoğlu Kaplan'ın ilk ürünleriyle tanışmış oluyoruz Tınmaz dizisinde. Yazarın gelecekte yazacaklarının muştusunu da alıyoruz Tınmaz'ın dünyasında yolculuk yaptıkça. Resimleme Zeycan Güleç - Zeynep Güleç'in, kitabın iç dinamiğinin sağlanması açısından onların çizgileri önemli bir öğe olmuş. Dizinin eğlenceli resimleri ve ilginç tasarımını çocuklar çok sevecek. Dizinin editörlüğünü yapan Yunus Bekir Yurdakul ve Top Yayınları sanatsal bilgi, birikim ve deneyimlerini kitabı sunarken bile ortaya koymuşlar. Yazarın çalışmasını "sanatsal" bir yaklaşımla armağan etmişler okura. İstediğiniz kadar sağlam metin yazın, eğer ilköğretimin ilk kademesi için yapılan kitaplar resimleme, tasarım ve editoryal çalışma açısından güçlü değilse, istenen sonucu almak epey zordur!
Tınmaz, bal şehrindeki en "tınmaz" arı. Canı isterse okula gidiyor, istemezse yan gelip yatmayı pek seviyor doğrusu. Uykusu da epey bir ağır! Gittiği okul aslında çok eğlenceli, bal yapma dersi, vızıldama dersi gibi dersler görüyorlar. Yine de kaytarmayı pek seviyor Tınmaz. Okulun müdüründen tam üç kez uyarı alsa da, bu onun bütün gün minderinde pineklemesine engel değil. Okula giden arkadaşları bal yaptıkça Tınmaz onlara bakıp bakıp "hiç yorulmuyorlar mı?" sorusunu soruyor. Aslında Tınmaz tembellik etse de son zamanlarda daha tembel olmuş, okula gitmiyor. Bu sorunu çözse çözse bal kraliçesi çözer. Nasıl mı? Bunun yanıtı, Tınmaz Dizisi'nin Gece Hıçkırığı adlı kitabında.
Dizinin ikinci kitabının adı: Bilinmeyen Çukurlar. Tınmaz, arkadaşları Küçükkovan ve Morçiçek'le oyun oynamak ister. Fakat Küçükkovan'ı evde bulamaz; annesi onun pikniğe gittiğini söyler. Hemen soluk soluğa Morçiçek'e koşar, fakat o da pikniktedir. Önce onlara öfkelenir fakat sonra anımsar ki, arkadaşları onu da pikniğe davet etmişti fakat o erken kalkamayacağı için bu daveti kabul etmemiştir. Arkadaşları piknikten dönene kadar tek başına oynamaya karar verir. Hava güzel olduğu için biraz yürümek ister. Yürürken minik bir çukura düşer, üstü başı toz içinde kalır. Bir de bakar ki, her yanda o çukurlardan var. Kimse o çukurlara düşmesin diye hepsini tek tek kapatmaya karar verir. Arkadaşları ve ailesinin, bu işi yaptığı için, onunla gurur duyacaklarını düşünür. Belki de çukurları kapattığı için kraliçe arı onu kahraman ilan edecektir. Fakat işler hiç de beklediği gibi gitmez. Kapattığı o çukurları tek tek yeniden açması neden gerekti dersiniz? Okuyun öğrenin!
Dizinin Bal Şansı adlı kitabında, Tınmaz'ın kanadı hastalanıyor. Tatlı Badem Hastanesi'ndeki doktor ona bir hafta dinlence verince nasıl sevindiğini siz hesaplayın. Tınmaz, güzel bir tatilin düşlerini kurmaya başlar. Okulun müdürü "Sen merak etme. Arkadaşların okul çıkışı ödevlerini getirecekler." der demez rüyadan uyanmış gibi irkilir. "Ödev mi? Ama kanadım..." diyebilir sadece. İlk günler ödevlerini aksatmadan getirir arkadaşları. Küçükkovan, Tırmaz'ın ödevlerle boğuşmaktan hiç dinlenemediğini düşünüp ona yardım etmeye karar verir ve onun yerine ödevlerini yapmaya başlar. Gelgelelim bir gün, müdür Tınmaz'a "yazdığın öyküyü çok beğendim," deyiverince Tınmaz yerin dibine geçer. "O öyküyü ben yazmadım, arkadaşım yapıyordu ödevlerimi," diye itiraf eder mi, yoksa gizler mi? Müdürün ve ailesinin tavrı ne olur? Elbette söyleyecek değiliz.
Tınmaz dizisindeki Zor Ödev adlı macera da, Bal Şansı'nın devamı gibi sanki. Tınmaz, verilen ödevlerden bıkmış, üfleyip püflüyor. Ama bu kez öyle bir ödev almış ki, siz olsanız, siz de sıkılırsınız!
Dizinin Bal Dolu Balonlar kitabında Tınmaz'ın anneannesi Cankanat'la tanışıyoruz. Geceyarısı gelen anneanne öylesine şişmandır ki, evin kapısından zor sığar. Masalın sonrası çok eğlenceli. Anneannenin nasıl zayıfladığını okuyunca kahkahalarınızı tutamıyorsunuz.
Neşeli Vızılltılar'da çok gizemli şeyler oluyor. Sabahları esen rüzgârla beraber bal şehrine çok güzel bir şarkı yayılıyor. Ama bu şarkıyı kimin söylediği, sesin nereden geldiği belli değil. Tınmaz, sesin sahibini bulacağından o denli emin ki, kraliçeden "arama ekibi arıları"nın arasına katılmayı istiyor. Kraliçenin bunu kabul etmesiyle beraber büyük macera başlıyor...
Tehlikeli Çiçek, bal okulundaki aşı gününü eğlenceli bir biçimde anlatıyor. Bal şehrindeki okula, Arıların Sağlığı Önemlidir Bakanlığı'ndan neşelerini kaçıracak bir mektup gelir. Mektupta daha önce hiç görülmeyen bir çiçekten söz edilmektedir. Bu çiçeği koklayan arılar hastalanmaktadır. Bilim arıları aşı olana kadar hiçbir arının bu çiçeği koklamaması gerektiğini söylerler. Aşı günü herkes sıraya girer ve aşı olur, biri dışında... Tınmaz, korkup saklanmıştır. Tınmaz'ın yaşadıkları çocuk okurları epey düşündürecek.
Kaybolan Mektup'ta, Tınmaz'ın mektup arkadaşı İncekanat ve bal şehrinin postacı arısı ile tanışıyoruz. Tınmaz, arkadaşından gelecek mektubu merak içinde beklerken birden rüzgâr çıkmaz mı? Çıkar! Postacının taşıdığı mektuplar her yana saçılmaz mı? Saçılır! Bu arada Tınmaz'ın mektubu da ortadan yok olur mu? Olur! Sonrası, yine heyecanlı bir serüven... Bu kitabı okuyan çocuklar mektup yazmayı artık daha çok sevecek.


Dizinin sekiz kitabı da iletileri çocuk okurun gözüne sokmadan, satır arasında vermiş. Eğlenceli, çok boyutlu bir okumaya davet ediyor çocukları. Tınmaz'ın dünyasıyla tanışanlar, Tırmaz'ın içinde bir yerlerde mutlaka kendilerini görecekler. Masallar yoluyla çocuğa dışavurum olanağının verilmesi, yaratıcı davranışların ve estetik yargı gücünün geliştirilmesi, değerler eğitimi açısından, öğretmenlerin ve ailelerin de dikkatini çekmesi gereken bir dizi Tınmaz. Tınmaz'ı uykusundan uyandırmak için sayfaları açmak yeterli... Ben de Bal şehri sakinleri gibi sunayım iyi dileklerimi: "Çiçek dolu günler dilerim, balınız bol olsun."

(Mavisel Yener)

Bir değerlendirme yazın

Tınmaz (8'li Takım)

Tınmaz (8'li Takım)

Satın Al

Bu kadar da tembel olunmaz ki!

Arılar çalışkandır diyorsanız bir de Tınmaz’la tanışın! Tınmaz, şu dünyadaki en tembel arı. Öyle ki ne Bal Şehri’ndeki ortak işlere katılıyor ne de bal üretimine. Ne ödevlerini güle oynaya yapıyor ne evdeki sorumluluklarını. Hatta şöyle iki kanat çırpıp yatağına bile gitmeye üşeniyor ve uyuyuveriyor bulduğu ilk yerde.
Elbette başına türlü türlü iş açıyor bu tembelliği. Fidan Çobanoğlu Kaplan, sizleri şehrin en işlek yerinde "Bal Meydanı"nda bekliyor... Tabii üşenmezseniz...

İlgili Ürünler

Dersten Kaçan Şiirler
Domates Diktatörü
Gülümseyen Atatürk Şiirleri
Hih Hoh Hoh Hoh Haa
Hişşt Hişşt Orpe
Hollanda Kralı Bo
Kedi Yıldızı
Küçük Şikayetler Defteri
Kuş Oyunları
Maskeli Kıraça
Özgürlük mü O da Ne
Palyaçonun Doğuşu
Şiir Amcanın Düşleri
Şiir Cebi
Trampet Takımı
Yaldızlı Şeker Kâğıtları
Yangın
Yuvarlak Masanın Lambaları
Gülüş (6'lı Takım)
Sportif Hikayeler (6'lı Takım)
Zeka Oyunları 1
Zeka Oyunları 2
Zeka Oyunları 3