Okuma Sandığı (4. Sınıf) Daha Büyük Görün

Okuma Sandığı (4. Sınıf)

Yeni Ürün


4. Sınıf Okuma Sandığı, tam 15 kitaptan oluşan roman, öykü, şiir ve masallar toplamı. 4. Sınıf Okuma Sandığı, dayanıklı metal bir kutuya, okuma kartlarına ve Yaratıcı Okuma Defteri’ne sahip. İçerdiği kitapların her biri; sayfa sayısı, yazı büyüklüğü, sözcük ve cümle uzunlukları, bu yaş çocukların ilgi alanları gibi değişkenler dikkate alınarak tam olarak 4. Sınıf düzeyine uygun olarak yapılandırıldı.

Yaratıcı Okuma Defteri’nde 15 kitabın her biri için özel olarak hazırlanmış 4’er sayfa birbirinden farklı etkinlik bulunmakta. Hem temel dil bilgisi becerileri hem de okuduğunu anlama becerilerini geliştirmek için hazırlanan etkinlikler bilmece ve bulmacalarla zenginleştirilip öğrenciler için okuduğunu anlamanın eğlenceli bir oyuna dönüşmesi amaçlandı.

Okuma Sandığı İçindeki Kitaplar

1- Acil ARh+ Cümleler Aranıyor
2- Afra ile Tafra / Fırtına
3- Alsancak Dedektifleri
4- Cemile’nin İnadı
5- Cimcime
6- Dedemin Hazinesi
7- Güle Güle
8- Mahalle Maçı
9- Mustafa
10 - Mustafa Kemal
11- Siren Kayalıkları
12- Şahane Ekip
13- Şiir Cebi
14- Uçuk Midilli
15- Yangın
16- Yaratıcı Okuma Defteri

1- Acil ARh+ Cümleler Aranıyor

Okumak ya da okumamak... Büyüklerin dilinde şikâyet, çocuklarınkinde ödev. Ya kitaplar! Onlar bu konuda ne düşünüyor acaba?
Bir kütüphane dolusu kitap, neden eskisi gibi okunmayışlarını merak etse... Dahası bu duruma isyana kalkışsa... Ancak isyan etmek öyle kolay olur mu? Program yapmak gerek, zamanlamayla ilgili plan yapmak gerek, iş bölümü yapmak gerek...
Özlem Yıldız, okumamak sorununa kitapların gözünden çözüm arıyor. Bunu öyle eğlenceli bir biçimde yapıyor ki başlayıp da okumamak mümkün değil...


Tür: Roman
Yazar: Özlem Yıldız
Çizer: Duygu Cigal
Sayfa Sayısı: 152
Boyutları: 13 x 19 cm


2- Afra ile Tafra / Fırtına

Afra ile Tafra yuvadan kaçtıklarında başlarına geleceklerden habersizdiler. Çok geçmeden amansız bir kar fırtınasının ortasında buldular kendilerini. Esengil Pansiyon’a sığındıklarında kurtulduklarını sanmışlardı. Oysa asıl fırtına yeni başlıyordu onlar için. Pansiyona gelip giden garip insanlar, üst üste yaşanan ilginç olaylar… Sahte para basımı, hırsızlık, soygun girişimi, çevre sorunları. Ve ikizleri bekleyen zor günler…

afra-ile-tafra-firtina_3D-kapak.jpg
Tür: Roman
Yazarlar: Nursel Çetin, Eşref Karadağ
Çizer: Duygu Cigal
Sayfa Sayısı: 144
Boyutları: 13 x 19 cm


3- Alsancak Dedektifleri

İzmir Alsancak’ta cumbalı, eski zamanlardan kalmış, terk edilmiş bir ev... Evin terasına yuva yapmış güvercinler... Odasının penceresinden bu evi görebilen dokuz-on yaşlarında bir çocuk, Demir... Buraya kadar her şey normal görünüyor. Ama bu terk edilmiş eve uyuşturucu mafyası “kötü” adamlar gelirse... İşte Demir ve güvercinlerin macerası tam da bu aşamada başlıyor.
Eşref Karadağ, sadece bir polisiye gibi görünen Alsancak Dedektifleri’nde nice alt okumalar çıkarıyor okura. Dışlanmışlık, dayanışma, sistem hataları, etik değerler bunlardan yalnızca birkaçı...

alsancak_dedektifleri_3D.jpg

Tür: Roman
Yazar: Eşref Karadağ
Çizer: Cem Akın
Sayfa Sayısı: 104
Boyutları: 13 x 19 cm


4- Cemile’nin İnadı

Arka sıralar; günlerce bir teknenin bile uğramadığı sessiz bir liman, dalgalı ödev denizlerinden uzak kalmayı seçenler için güvenli bir sığınaktı. Konuşulmaz, arkadaşlık edilmez, göz ucuyla kesilen öğretmenin işini bir an önce bitirmesi için dakikaların hızla tükenmesi beklenirdi… Ön sıralardan kopan Cemile’nin yolu buraya düşünce büyü bozuldu sanki. Eller ellere dokundu, sesler seslere karıştı.
Yonca Negiş, sınıf içi çatışmalar ve çözüm yollarını, varsıllık ve yoksulluk tartışmalarını, görev ve ödev bilincini, kıskançlık ve bununla başa çıkma yollarını arka sıralardan gelen bir sesle anlatıyor okura.

cemilenin-inadi-baski2_3D.jpg

Tür: Roman
Yazar: Yonca Negiş
Çizer: Anıl Tortop
Sayfa Sayısı: 72
Boyutları: 13 x 19 cm


5- Cimcime

Cimcime, dokuz yaşında, kıpır kıpır ve görüp görebileceğiniz en yaramaz çocuk. Gün gelir annesinin elbisesini kesip bandana yapar, gün gelir babasının kravatını kedisine takar. Keşke bu kadarla kalsa. Evin dışında da ortalığı birbirine katar Cimcime.
Eee, insan bu kadar yaramaz olunca hele bir de tatil kampına giderse neler olabileceğini bir düşünün!
Arzu Çallıoğlu Eren, her biri keskin zekâ ürünü çeşit çeşit yaramazlığı ve elbette hepsinin sonuçlarını çok eğlenceli bir dille aktarıyor okurlara...

cimcime_3D.jpg

Tür: Roman
Yazar: Arzu Çallıoğlu Eren
Çizer: Bekir Gürgen
Sayfa Sayısı: 80
Boyutları: 13 x 19 cm


6- Dedemin Hazinesi

Sabahın köründe, evin içinde çınlayan borazan sesiyle kim uyanmak ister? Reha’nın dedesi, işte böyle biri. Aklına estiği gibi davranır, tuhaflıklarıyla herkesi şaşırtır.
Reha kim mi? Bir çikolata fabrikası kurmaya kararlı on yaşında bir çocuk. Ancak işe başlamak için sermayeyi nasıl bulacağını bilememektedir. Dedesi ona yardım edeceğini söyleyince Reha pek sevinir. Ancak böyle “yaramaz” bir dede, torunu için acaba ne oyunlar hazırlamıştır?
Meral Karamuk Uğurşan, okurlarını bu kitapta gerçek bir hazineyle tanıştırıyor.

Dedemin_Hazinesi_Kapak_3D.jpg
Tür: Roman
Yazar: Meral Karamuk Uğurşan
Çizer: Anıl Tortop
Sayfa Sayısı: 64
Boyutları: 13 x 19 cm


7- Güle Güle

Hangisi hoşumuza gider: gülen insan mı, bağırıp çağıran mı?
Hangisi iyi olur: güle oynaya yaptığımız mı, zorla başına oturduklarımız mı?
Hangi bebek ısıtır içimizi: kahkaha atan mı, ağlayan mı?
Kaygılı, kırgın, kızgın, kıskançlık ve öfke dolu, üzgün hallerimiz ya da hüzünlü anlarımız mı; sevinçle kahkaha atabildiğimiz günler mi?
Ya hangisi kolay: gülmek mi, somurtmak mı?
Sevdiklerimizin yüzü kalkıp bir yerlere gitsin ister miyiz?
Seçimizin gülmekten yanaysa -ki öyledir- okuyun güle güle; değilse güle güle!

gule-gule_3D-kapak.jpg

Tür: Fıkra
Yazar: Yunus Bekir Yurdakul
Çizer: Murteza Albayrak
Sayfa Sayısı: 192
Boyutları: 13 x 19 cm


8- Mahalle Maçı

Rıza ve arkadaşları futbol oynamayı çok sevmektedir. Ancak bir takımları yoktur. Mahallede çok sevilen Mustafa abi, bu duruma el atar ve bir mahalle takımı kurulur. Şimdi tek eksik, maç yapılabilecek bir karşı takımdır. Aşağı mahallenin de bir takım kurduğunu duyan çocukları alır bir heves! Başlarlar antrenmanlara...
Türkay Çakalağaoğlu; ille de topla değil dürülmüş çoraplarla da futbol oynanabileceğini, yalnızca erkeklerin değil kızların da futbolda başarılı olabileceğini anlatıyor okurlarına. Arkadaşlık ilişkileri, sürtüşmeler, kıskançlıklar ve çözüm yollarına değinmeyi de ihmal etmiyor.

mahalle_maci_3D.jpg

Tür: Öykü
Yazar: Türkay Çakalağaoğlu
Çizer: Mete Erden
Sayfa Sayısı: 96
Boyutları: 13 x 19 cm


9- Mustafa

Berk ve arkadaşları evin deposunda eski zamanlardan kalma bir defter bulurlar. Bu, bildiğimiz defterlerden değildir. Berk ve arkadaşlarını içine alır. Üç kafadar gözlerini açtıklarında kendilerini Selanik’te buluverirler. Kimse onları görmüyordur ancak onlar olup biten her şeyi seyretme olanağı bulurlar.
İnayet Efe Al, Mustafa Kemal Atatürk’ün çocukluğunu hem de didaktik olmayan, son derece sürükleyici bir macera tadında sunuyor okurlarına...

mustafa_3D.jpg

Tür: Roman
Yazar: İnayet Efe Al
Çizer: Cavit Yaren
Sayfa Sayısı: 80
Boyutları: 13 x 19 cm


10 - Mustafa Kemal

Kayra, Nehir ve Berk; ışıklı defterin kılavuzluğunda bu kez ilkgençlik çağına tanık oluyorlar Mustafa Kemal’in.
Bir yandan yirminci yüzyılın ilk çeyreğinde, Balkanlarda ve Ortadoğu’da yaşanan büyük karışıklıklar arasında Mustafa Kemal’in cepheden cepheye koşmaları bir yandan oğluna hasret Zübeyde Hanım’ın yaşadıkları...
Kahramanlarımıza Selanik, İstanbul, Şam günlerinin arasında, Çanakkale savunmasının unutulmaz kahramanlarından Seyit Onbaşı da gülümsüyor.
İnsanlığın büyük düşü zamanda yolculuk olgusuyla ve merakla ilerleyen anlatı boyunca Kayra, Nehir ve Berk; Mustafa Kemal’in başarılarının ipuçlarını da görme olanağını buluyorlar.

mustafa-kemal_3D.jpg

Tür: Roman
Yazar: İnayet Efe Al
Çizer: Cavit Yaren
Sayfa Sayısı: 96
Boyutları: 13 x 19 cm


11- Siren Kayalıkları

Özge ve Sedat, Özgelerin bahçesindeki kulübede buldukları küçük tahta sandığı zor da olsa açarlar. Sandığın tabanına gizlenmiş eski bir harita sanki onları Siren Kayalıkları’na çağırmaktadır.
İki arkadaş, bir gece yarısı gizlice düşerler yola. “Siren” denilen kuşların da yaşadığına inanılan kayalıklara gizlenmiş mağarada onları İthaka Kralı Odysseus karşılar.
Esin Ulutaş hem bir mitle tanıştırıyor okurunu hem de tarihî bir mekânı heyecan dolu bir sevrüven içinde gezdiriyor...

siren_kayaliklari_3D.jpg

Tür: Roman
Yazar: Esin Ulutaş
Çizer: Hilal Üstgül
Sayfa Sayısı: 80
Boyutları: 13 x 19 cm


12- Şahane Ekip

Öğretmenleri, yaz tatilini kimi çalışmalarla da değerlendirmelerini ister. Projeleri öğrenciler önerir. Serap Öğretmen, yaşlılara kitap okuma projesini de ekler öneriler arasına. Ve kura çekiminde olan olur. Kahramanlarımız, beklemedikleri bir çalışmayla baş başa kalırlar.
Ancak maceranın kimi, nerede beklediği belli midir?
Sevdiye Teyze, Ferhunde Hanım, öksürmekten başka bir ses çıkarmayan papağanı Tulumba’yla Fatma Hanım ve Ömer Bey...
Ve çağlayanın altındaki mağara...
Işıl, Barış, Didem... Köpeği Kocakulak’ın bir an olsun terk etmediği arkadaşları Murat...
Ferhunde Hanım, arka arkaya çakan şimşeğin o kısacık aydınlığında Kocakulak’ı fark edince düğüm çözülür...

sahane-ekip_3D.jpg

Tür: Roman
Yazar: Çiğdem Sezer
Sayfa Sayısı: 144
Boyutları: 13 x 19 cm


13- Şiir Cebi

Şiir Cebi kıpır kıpır bir dille çağırıyor bizi. Küçücük cebe neler sığmamış ki! Sabahlar, kuşlar, yıldızlı düşler, trenler, yaramazlıklar...
Usta şair Ahmet Günbaş, çocuklar şiirkardeş olsun istemiş; onları dizelerine davet etmiş...

Siir_Cebii_Kapak_3D.jpg
Tür: Şiir
Yazar: Ahmet Günbaş
Çizer: Anıl Tortop
Sayfa Sayısı: 64
Boyutları: 13 x 19 cm


14- Uçuk Midilli

Bir midilli, çiftlikteki sıradan hayatından sıkılmıştır. Onun büyük hayalleri ve hedefleri vardır. İngiltere’deki büyük yarışa katılmak istemektedir. Ancak kendisi bir yarış atı değildir.
Diğer yanda yürüme engelli İlker’le dostluğu. Bizim küçük midilli için yol ikiye ayrılır. İlker’in yürümesini sağlamak mı, İngiltere’deki yarışa katılmak mı?
Eşref Karadağ; sevdiklerini kaybetmek, engellilerle iletişim, ait olduğu grup tarafından dışlanmak gibi pek çok zor konuyu keyifli diliyle güzelliyor...

ucuk_midilli_3D.jpg
Tür: Roman
Yazar: Eşref Karadağ
Çizer: Serap Gümüş
Sayfa Sayısı: 96
Boyutları: 13 x 19 cm


15- Yangın

Köyün en güzel tepesidir Çamlık. Sıcak yaz günlerinde halkın sığınağıdır. Her ağaç altı bir anıyı saklar... Oysa etekleri denize uzanan bu tepecik, gözünü para hırsı bürümüş olanlar için yalnızca yeni bir konut alanıdır. Ağaçlarsa konut yapımı için başlıca engel! Onlardan kurtulmanın en temiz yolu da yangındır. Her şey tasarlanır; adamlar tutulur, yangının başlangıç noktaları belirlenir, küçük tiner bidonları bile yerleştirilir. Olup bitene tırmandıkları çam ağacının dalları arasında tanık olan iki çocuk, Ali ile Mustafa, hiç hesapta yoktur... İki arkadaş kafa kafaya verince kötü adamlar için evdeki hesap artık çarşıdakine uymaz.
Eşref Karadağ, günümüzün büyük sorunlarından para hırsı ve doğa katliamını sürükleyici bir macera tadında hatırlatıyor okurlara.
Tür: Roman

yangin-baski2_3D.jpg
Yazar: Eşref Karadağ
Çizer: Anıl Tortop
Sayfa Sayısı: 96
Boyutları: 13 x 19 cm


15- Yaratıcı Okuma Defteri

Okuma-Sandigi-4-YOD-Kapak-.jpg

Bir değerlendirme yazın

Okuma Sandığı (4. Sınıf)

Okuma Sandığı (4. Sınıf)

Satın Al

İlgili Ürünler

Akıllı Sınıf 2
Akıllı Sınıf 3
Akıllı Sınıf 4
Bir Deniz Yıldızı
Okuma Sandığı (2. Sınıf)
Okuma Sandığı (3. Sınıf)
TOPSES Hızlı Okuma
Türkçe 2 Ders Kitabı
Matematik 9 Ders Kitabı
İnkilap Tarihi 8 Ders Kitabı
Matematik 11 Ders Kitabı
Arabulucunun Sihirli Fermanı